گفتاردرمانی و توانبخشی

متخصص و آسیب شناس گفتار و زبان و صدا

فلج مغزی خفیف

 

هفته ی پیش کودک پسر سه ساله ای را به کلینیک آوردند . کودک به لحاظ جثه متناسب با سن اش بود و به لحاظ ظاهری طبیعی به نظر می رسید دهانش بسته بود و ظاهرا آبریزش نداشت ؛ پوشک پوشیده بود کمی با گیت باز راه می رفت . هیچ وسیله ی کمکی استفاده نمی کرد ، با گفتن سلام به من دست داد و لبخند زد . در تاریخچه ی پزشکی او یک زردی 16 گزارش شده بود و به گفته مادر تمامی مراحل رشدی اش  طبیعی بوده است .

ارزیابی زبان را در مقوله های میوه ها ، حیوانات ، افعال انجام دادم . کودک در اکثر موارد تصویر درست را نشان داد و با توجه به درک خوب او احتمال دادم که آفازی کودک باشد . اما در ارزیابی های اورال حساسیت زیاد او نسبت به تحریکات دهانی نظرم را جلب کرد ، گگ او بسیار جلو بود و به سختی اجازه داد قاشقک را وارد دهانش کنم به طوری که لب پائین را محکم به لب بالا قفل کرد . ارزیابی های بلع را انجام دادم . کودک حساسیت زیادی به حس لامسه داشت و به لحاظ مهارت های مکیدن ، گاز گرفتن ، جوییدن و ... بسیار ضعیف بود و زبانش را اصلا حرکت نمی داد ؛ تنفسش سطحی بوده و قادر به فوت کردن نبود . کم کم به یک سی پی خفیف شک کردم مخصوصا اینکه وقتی پرسیدم آبریزش دارد مادرش بیان کرد که الان کم شده ولی در خواب دارد ...

 کودکان فلج مغزی حساسیت بالایی نسبت به تحریکات ناحیه دهانی دارند و گفتاردرمانگران با روش های گوناگون مثلا ماساژهای داخل دهانی ، تحریکات دهان با طمع های گوناگون در دماهای مختف و ... از حساسیت این نواحی می کاهند که از گام های اولیه در درمان است و کودکان معمولا مقاومت می کنند .

الگوهای حرکتی بیولوژیک مثل گاز گرفتن ، جوئیدن در این افراد ضعیف است و باید تقویت شود و اینها اغلب با اختلالات بلع دارند ؛ برای فعال سازی این حرکات دهانی ابتدا از حالت پسیو شروع می کنیم و بعد حرکات را به صورت اکتیو در می آوریم .

 

+ نوشته شده در  18 Nov 2008ساعت   توسط طالشی  | 

کودکان با فلج مغزی

 

کودکان با فلج مغزی

فلج مغزی یک اصطلاح عام است که برای نامیدن مجموعه ای از ناهنجاری های گوناگون که بر توانایی حرکت و حفظ وضعیت تعادل کودک تاثیر می گذارند ، به کار می رود . این ناهنجاری ها در اثر یک ضربه مغزی که پیش از تولد ، در خلال زایمان و یا در نخستین سالهای زندگی کودک حادث می شود ، پدید می آیند . فلج مغزی به طور کلی دو علت دارد : 1) ناهنجاری رشد مغز کودک 2) صدمه عصبی به مغز در حال رشد شامل :

ترومای مغزی ناشی از آسیب دیدگی در زمان تولد

کمبود اکسیژن پیش از تولد ، در خلال یا پس از آن

خونریزی داخل مغز

صدمات یا مسمومیت های دارویی ناشی از مصرف الکل و مواد دارویی در دوران بارداری

یرقان شدید ، میزان بسیار پایین گلوکز ، نارسایی های متابولیک

عفونت سیستم اعصاب از قبیل آنسفالیت یا مننژیت

 

+ نوشته شده در  18 Nov 2008ساعت   توسط طالشی  | 

جدید ترین روش درمان

درمان كودكان فلج مغزی با روش «هاشمی»

 

 

دوستان عزیز برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید.   

 

http://sharifnews.ir

+ نوشته شده در  2 Mar 2006ساعت   توسط طالشی  | 

فلج مغزی

                           فلج مغزی چیست؟

فلج مغزی (cerebral palsy ) از ناتوانی های عضوی نورولوژیک است .بعضی از افراد از ابتدای تولد علی رغم این که واجد دست و پای سالمی هستند،توان راه رفتن و استفاده کامل از دست های خود را ندارند و حالت قیچی وار (seasre gait) راه می روند . بسیاری از این افراد مشکلات هوشی دارند و از پس مدرسه رفتن بر نمی آیند.این افراد مبتلا به فلج مغزی هستند.البته شاید ضایعه از حالات بسیار خفیف تا بسیار شدید متغیر است به طوری که برخی از این افراد وارد دانشگاه می شوند و به درجات عالی دست پیدا می کنند. در تست بابینسکی کودکان فلج مغزی شست از چهار انگشت جداست در  حالی که در کودکان عادی انگشتان باهم حرکت می کنند . علت اصلی فلج مغزی نرسیدن اکسیژن به مغز دخالت دارند که Anoxia نام دارد . در برخی موارد یرقان پس از نوزادی هم باعث cp می شود . زایمان هایی که طول می کشد،ممکن است موجب بروز فلج مغزی در بچه شود.اگر به بچه های مبتلا به فلج مغزی رسیدگی کامل شود ممکن است علی رغم شدت ضایعه،طول عمری طبیعی داشته باشند ولی زجر دایمی خانواده را نمی توان درمان کرد.قبل از زایمان حتماً با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

مرحع:    http://www.avaniran.persianblog.com

+ نوشته شده در  2 Mar 2006ساعت   توسط طالشی  |